CHP Şişli Belediye Başkan Adayı Şahan, projelerini açıkladı: 60 sokakta araç geçişini durduracağız

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Şişli Belediye Başkan Adayı Resul Emrah Şahan, “Şişli’nin Gelecek İçin Bir Planı Var” sloganıyla bugün düzenlediği toplantıda 147 projesini açıkladı.

Şişli’deki bir otelde düzenlenen tanıtım toplantısına CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Zeybek, CHP Parti Meclisi Üyeleri Bedirhan Berk Doğru ve Ozan Işık, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkan Yardımcısı Ayça Akpek Şenay, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi İsmail Emre Telci, CHP Şişli İlçe Başkanı Tamer Özcanlı, CHP Gençlik Kolları Başkanı Erdem Kara, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Beşiktaş Belediye Başkanı ve adayı Rıza Akpolat, CHP Fatih Belediye Başkan Adayı Mahir Polat, CHP Kadıköy Belediye Başkan Adayı Mesut Kösedağ, eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kul, sanatçı Haldun Dormen, CHP Şişli Meclis üyesi adayları ve çok sayıda davetli katıldı.

Şahan, vizyon projelerini “Dayanıklı”, “Yaşanabilir”, “Yeşil”, “Eşitlikçi, Dayanışmacı ve Güçlü”, “Yenilikçi ve Yaratıcı”, “Demokratik ve Şeffaf” olmak üzere 6 ana maddede topladı.

Toplantıda konuşan Şahan, en büyük gururunun “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu liderliğinde 16 milyon için yaptıkları olduğunu; İstanbul Planlama Ajansı (İPA) Başkanlığını İstanbullulara kazandırmak” olduğunu söyledi.

Bir şehir plancısı olarak “2050 İstanbul Vizyon Planı”nın oluşturulması ve hayata geçirilmesinde rol aldığını aktaran Şahan, “Şimdi dönüp baktığımda, gururla sayacaklarımın çok olduğu bir 5 yılı geride bıraktığımızı görüyorum. Bunun sadece bir başlangıç olduğunu, bir kez daha hep birlikte göstereceğimize inanıyorum. Hayatım boyunca sosyal adaletin, kent hukukunun bir savunucusu olmaya çalıştım. Kentin ve kentlinin hakkını savunduğu için dört duvar arasına mahkum edilen çok kıymetli dostum, yoldaşım Tayfun Kahraman başta olmak üzere, birçok meslektaşımla tek bir şey için mücadele ettik” dedi.

‘ONLAR ŞİŞLİ’YE BAKARKEN RANT GÖREBİLİR, BİZ VATAN TOPRAĞI GÖRÜYORUZ’

İlçe için planlarını anlatan Resul Emrah Şahan, “Şişli rezerv alan yasasıyla daha fazla betona hapsolmayacak. Onlar Şişli’ye bakarken rant görebilir, biz vatan toprağı görüyoruz. Bu vatanı nasıl koruyorsak, bu ilçeyi de ranta karşı öyle korumak için canla, başla çalışacağız. Engelleyenler olacak, son 5 yıldır İstanbul için hazırlanan onca projeyi engelledikleri gibi. Türkiye’nin ilk 100 şirketinden 26’sına ev sahipliği yapan ve ülke ekonomisinin kalbi Şişli’yi sosyal adaletin, dayanışmanın, yeni nesil belediyeciliğin de kalbi yapacağız. 1500’den fazla aktörle ‘Ortak Akıl Toplantı’larını organize ettik. Bu kentin sorunlarını bilimin ışığında analiz edip, çözümler geliştirdik. Şişli Vizyon Planımızla gelecek 5 yıl için, tam, 147 proje hazırladık. Tüm projeleri 6 ana tema altında birleştirdik” diye konuştu.

‘HER MAHALLEYE ÖZEL KENTSEL DÖNÜŞÜM PROGRAMI GELİŞTİRECEĞİZ’

Şişli için 5 yıllık dönemde 147 projeyi hayata geçireceklerini vaadinde bulunan Şahan, şunları söyledi:

“11 ilimizde hissedilen, on binlerce canımızı kaybettiğimiz depremin üzerinden sadece 1 yıl geçti. Depremin değil, ihmalkarlığın öldürdüğünü acı bir deneyimle öğrendik. Önümüzdeki 5 yılda, kentimizi daha dayanıklı hale getirmek, bir meslek insanı olarak kırmızı çizgimdir. İlçemizdeki binaların yüzde 92’si 2000 yılı öncesi yapılmış. Yeni dönemde 155 hektarlık sit alanı başta olmak üzere tam olarak 535 hektarlık bir alanda planlarımızı yenileyeceğiz. Rantı değil insan yaşamını esas alan ‘Yaşam odaklı kentsel dönüşüm’ ana ilkemiz olacak.

25 mahallemizin her birine özel kentsel dönüşüm programı geliştireceğiz. Planlama dönüşüm ve güçlendirme modelimizle 100 bin kişinin doğrudan yaşamına etki edeceğiz. Bu noktada afet yönetim planımızın ön hazırlıklarını tamamladık. Göreve geldiğim an planımızı devreye sokarak, Afet Yönetim Merkezi’ni (AYÖM) ilçemize kazandıracağız. Bu merkez, afet komuta merkezinden, arama kurtarma sistemine, lojistik merkezden afet sonrası yönetime kadar her aşamaya hakim önemli bir merkez olacak. Her mahalleye hizmet edecek ‘Deprem Duyarlı Parklar’ yapacağız. Şişli’de bulunan 70’e yakın parkı, deprem anı ve sonrası için uyumlu hale getirme hedefimiz var. Amacımız; afet sonrası ilk 72 saat için kullanılabilecek nitelikli alanları artırmak olacak. 5 yıl içerisinde afet gönüllü sayımızı 5 bine çıkaracağız.”

‘İHTİYAÇLARA YANIT VEECEĞİZ’

“5 yılda toplamda 70 bin metrekarelik yeşil alanı Şişli’ye kazandırma hedefimiz var” diyen Şahan, “Atıl durumda olan Feriköy Kent Parkı çok kıymetli. Projenin bütün yasal süreçlerini tamamladık. Göreve gelir gelmez İBB ile birlikte 21 bin metrekarelik ‘Kent Parkı’ projemizi hayata geçireceğiz. Bu proje ile spor ve çocuk oyun alanları, yürüyüş parkurları, muhtarlık binası, otopark ve kreş gibi pek çok fonksiyonla mahallenin ihtiyaçlarına yanıt vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Şişli’de kişi başına düşen yeşil alanın 1 metrekareden az olduğuna işaret eden Şahan, kent içinde atıl kalmış alanları tespit ederek, toplamda 20 bin metrekarelik 24 Cep Park yapacaklarını belirtti.

Yeni atık yönetimi planını hazırlayacaklarını ve “Temiz Şişli Hareketi”ni başlatacaklarını söyleyen Şahan, “Şişli Bizim” uygulamasıyla halkın atık yönetim sürecinin aktörleri olacağını vurguladı.

Şahan, “Çünkü Şişli bunu hak ediyor. Çok önemli bir projemiz var: Bomonti yaşam alanı. Feriköy Antika Pazarı’nda 20 bin metrekarelik bir alana inşa edeceğiz. Çalışma ve alışveriş alanları, otopark ve kütüphane gibi işlevsel donatılarla yaşayan bir kamusal mekanı ilçemize kazandıracağız. Bu proje sadece Şişli için değil İstanbul için de önemli bir cazibe noktası olacak. Yaşanabilir bir kentin en önemli toplanma alanı olan meydanlarımızı daha işlevsel hale getireceğiz. Kurtuluş Meydanı’nı yurttaşlarımızın keyifle vakit geçireceği bir alana dönüştüreceğiz. 9 bin 500 metrekarelik proje alanında zemin altı otopark, spor ve oyun alanları, seyir terasları gibi birçok fonksiyon yer alacak” şeklinde konuştu.

’30 ADET YAYA DURAĞI İNŞA EDECEĞİZ’

Projeler kapsamında her mahallenin sorunlarını görüp, çözüm üretme gayretinde olacaklarını ifade eden Resul Emrah Şahan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Halide Edip Adıvar Camisi ve çevresinin artık yetersiz kaldığını, ihtiyaçlara yanıt veremediğini ve bölgede otopark sorunu olduğunu biliyoruz. Bu kapsamda cami ve çevresini düzenleyerek, yeniden inşa edeceğiz. Aynı zamanda park, mahalle evi ve zemin altı otopark gibi işlevler kazandıracağız. Şişli’de herkesin çok iyi bildiği Derviş Eroğlu Kültür Merkezi’ni güçlendirecek ve yanına yeni bir merkez inşa edeceğiz.

2 bin 500 metrekarelik bir kamusal alan kazandıracağımız bu projeye Cumhuriyet’in ilk tarih profesörlerinden olan Prof. Dr. Ayşe Afet İnan’ın adını vereceğiz. Ortak çalışma alanları, yeşil teras, spor salonu, eğitim atölyeleriyle sosyal yaşamı canlandıracak önemli bir buluşma noktası olacak. Yaya durağı projelerimiz ile yürüyüş mesafeleri arasında dinlenme ve sosyalleşme imkanı sunacağımız yaya duraklarından 30 adet inşa edeceğiz.”

‘HER HAFTA SONU 15 OLMAK ÜZERE AYDA TOPLAM 60 SOKAKTA ARAÇ GEÇİŞİNİ DURDURACAĞIZ’

“Şişli’nin çocukları ne yazık ki dört duvar arasında, akranlarıyla sosyalleşmeden, yalnız büyüyor. ‘Bizim Sokak’ projemiz çocuklarımızın daha özgür ve mutlu bir çocukluk dönemi için sadece başlangıç olacak. Her hafta sonu 15 olmak üzere ayda toplam 60 sokakta araç geçişini durduracağız. Hafta sonu araç trafiğine kapatarak toplamda 32 bin metrekarelik kamusal alan kazanmış olacağız. Mecidiyeköy Meydanı’ndan Maçka Parkı’na uzanan bir aksta trafiği hafifletmek için 2.5 kilometrelik bisiklet ve scooter yolu inşa edeceğiz.”

‘2 KİLOMETRELİK BİR GÜZERGAHI YAYALAŞTIRACAĞIZ’

“Yaya dostu bir kullanımla ‘Prestij Caddeleri’ yaratacağız. İlk olarak Yıldız Posta Caddesi ve Ortaklar Caddesi’ni bu kapsamda ele alacağız. Konut kullanımının yoğun olduğu bölgelerde araç trafiğinin günlük yaşamın önüne geçmesine izin vermeyeceğiz. Teşvikiye, Rumeli ve Vali Konağı caddelerinde taşıt yoğunluğunu azaltacak, caddelerimizi yaya odaklı, daha yeşil ve daha güvenli hale getireceğiz. Halaskargazi Mahallesi ve Teyyareci Fehmi Sokağı’nı kapsayan bölgede toplam 2 kilometrelik bir güzergahı yayalaştıracağız. Otopark sorununu azaltacak ilk etapta toplam 15 yeni otopark yapacağız. 15 projemizin 5’inde yenilikçi ve teknolojik, otomatik park sistemini inşa edeceğiz.”

‘İMKAN VE FIRSAT EŞİTLİĞİNİ SAĞLAYACAĞIZ’

İlçede derin yoksullukla mücadele edeceklerini ve sosyal planlama adımlarını hızla atacaklarını da belirten Şahan, “İmkan ve fırsat eşitliğini sağlayarak özgür ve güçlü bireyler için çalışacağız. Doğum öncesi ve sonrası hizmetlerimizle, Şişli’nin ve ülkenin geleceği olan çocuklarımızın zihinsel ve fiziksel gelişimlerini takip edeceğiz. Ailelerimize her daim destek vereceğiz. İhtiyaç sahibi anneleri hamileliğin 7. ayından itibaren 15 günde bir ziyaret edeceğiz. En az 1 yaşa kadar çocuk gelişimi konusunda danışmanlık hizmeti vereceğiz. İlçemizdeki sağlık kuruluşları ile iş birlikleri kurarak, SMA başta olmak üzere ücretsiz doğum öncesi testleri uygulayacağız” dedi.

’12 ÇOCUK OYUN MERKEZİ KURACAĞIZ’

Sosyoekonomik açıdan dezavantajlı mahallelerde okullara günde bir öğün ücretsiz yemek ulaştıracaklarını da kaydeden Şahan, “3 ile 6 yaş arası çocuklarımızın güvenle oyun oynayabilecekleri ve eğlenirken öğrenecekleri 12 adet ‘Çocuk Oyun Merkezi’ kuracağız. Bu merkezlerde her çocukla özel olarak ilgilenilecek. Annelerin pazara, doktora vb. bir yere giderken çocuğumu nereye bırakacağım derdi olmayacak. Her mahalleye 1 kreş hedefiyle kreşler açmaya devam edeceğiz. Gençlerimizi teknolojiyle bir araya getirecek bir gençlik merkezi inşa edeceğiz. Merkezimizde ulusal ve uluslararası yayınların da olduğu geniş arşivli bir kütüphane, e-spor ekipmanları, oyun koleksiyonları ve ortak çalışma alanları yer alacak” diye konuştu.

‘İKTİDARIN, KADINLARI EVE HAPSETMEYE ÇALIŞAN POLİTİKALARINA GEÇİT VERMEYECEĞİZ’

“Kariyer ve Yetkinlik Yönetim Merkezi”yle 10 bin kişiye istihdam odaklı kariyer olanakları sunacaklarını da söyleyen Şahan, “Dünyada çok önemli eğitim kurumlarının online sistemlerine erişilebilecek bir teknolojik altyapı kuracağız. 5 yılda 15 bin gencimizi kültür sanat etkinlikleri ile ücretsiz olarak buluşturacağız. İktidarın, kadınları eve hapsetmeye çalışan politikalarına geçit vermeyeceğiz. Kampanyamda neredeyse tüm kademelerde karar verici noktada kadınlarla çalışıyorum. Meclis üyesi adaylarımın yüzde 50’ye yakın oranı kadınlardan oluşuyor. Bu konuda çok kararlıyım. Şişli, eşitlik politikalarında sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin de öncü ilçesi haline gelecek. Yaş almış kıymetli büyüklerimizi asla yalnız hissettirmeyeceğiz. Engelsiz bir yaşamın inşa edildiği bir Şişli için çalışacağız. Cumhuriyetimizin ilk kadın doktorlarından olan Prof. Dr. Müfide Küley’in adını verdiğimiz Yaşlı ve Engelli Bakımevini açarak, sağlık hizmetleri, sosyal ve kültürel etkinliklerle yurttaşlarımızın her sürecinde yanında olacağız. 25 mahallemizde düzenli bir aralıkta özellikle çocuklarımız için ağız ve diş taraması yapacağız” ifadelerini kullandı.

Şişli’yi kültür sanatın merkezi haline getirerek, sanatı ve sanatçıları destekleyeceklerini belirten Resul Emrah Şahan, “Çok kıymetli sanatçımız Haldun Dormen’i ziyaretimde kendisine kültür sanat merkezi projemizden bahsettim. İzni olursa bu merkeze adını vermek istediğimi söylediğimde memnuniyetle kabul etti. Merkezimizin inşa sürecini göreve geldiğimde başlatacağım” dedi.

Şahan ayrıca tüm ibadethanelere hak ettiği kıymeti vereceklerini söyleyerek, ilçeye bir cemevi inşa edeceklerini de kaydetti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x