Milyonların gözü kulağı asgari ücrette! İşte pazarlığın başlayacağı tahmini rakam

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı asgari ücret görüşmelerine çevrilmiş durumda… Peki asgari ücret için pazarlığın başlayacağı taban rakam ne olur? Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş milliyet.com.tr’ye cevapladı.

Kurtuluş açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Asgari ücrete zam pazarlığı en az enflasyon oranı üzerinden başlayacaktır. Enflasyon farkına göre 15 bin 600 TL gibi bir rakam karşımıza çıkıyor. Bu rakam sadece enflasyon farkıdır.

Bu rakamın biraz daha yükseltilerek işveren tarafının 16 bin TL üzerinden masaya oturacağını düşünüyorum. İşçi tarafı açlık, yoksulluk sınırı ve bekar bir çalışanın yaşama maliyetini baz alarak masaya oturacaktır.

Açlık sınırına baktığımızda 4 kişilik bir ailenin sadece gıda harcaması eylül sonu itibarıyla 13 bin 334 TL, yoksulluk sınırı 43 bin 433 TL’dir. Bekar bir çalışanın yaşam maliyeti aylık 17 bin 336 TL olarak karşımıza çıkıyor.

İŞÇİ KESİMİ HANGİ RAKAM ÜZERİNDEN MASAYA OTURACAK?

Bu rakamların ekim, kasım, aralık ayında daha da yükseleceğini göz önünde bulundurduğumuzda işçi kesiminin en az 20 bin TL ile masaya oturacağı kanaatindeyiz.

Masanın bir diğer ucunda hükümeti temsilen 5 kişilik ekip bulunacak. İşçi kesimini temsilen 5, işveren kesimini temsilen 5 kişilik komisyon yeni asgari ücreti belirleyecektir.

İşveren teklifi 16 bin TL, işçi tarafı ise 20 bin TL üzerinden masaya oturacaktır. Daha sonrasında yine bu rakamların arasında bir yerde uzlaşı sağlanacaktır.

MASADA HANGİ KONULAR OLACAK?

Birinci ve en önemli kriter enflasyonun ne olacağıdır. Bunun üzerine eklenecek olan refah payıdır. Bunlar en önemli kriterler olurken TÜRK-İş tarafının da işçi kesimini temsilen açlık, yoksulluk sınırı, bekar çalışanın yaşama maliyetinin masaya getireceğini bunların üzerinden pazarlık konusu yapılacağı kanaatindeyiz.

ASGARİ ÜCRET BEKLENTİNİZ NE?

Biz beklentilerimizi hala koruyoruz. Geçtiğimiz aylarda Merkez Bankası Başkanı’nın enflasyon tahminini önce yüzde 57’ye yükseltmesi ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın tahminini yüzde 65’e yükseltmesinin ardından biz de yıl sonun da enflasyonun yüzde 42-43 arasında olacağını ve bunun üzerine 7-8 puanlık refah payı artışı ile yüzde 50 oranında zam yapılacağını söylemiştik. Bu rakam olarak 17 bin 100 TL’ye ulaşıyor. Yüzde 50 zam oranının piyasa dinamikleri tarafından kabul edildiği kanaatindeyiz. İşveren kesimine asgari ücret desteğinin artırılacağı kanaatindeyim.

YENİ ASGARİ ÜCRET KOMİSYONU KURULUYOR! BUNU NASIL DEĞERLENDİRİRSİNİZ?

Çok yerinde bir uygulama olacaktır. Çünkü asgari ücretin konuşulduğu masada asgari ücretli çalışanların yer alması kadar doğal bir şey olamaz. TÜRK-İŞ işçi kesimini temsilen komisyonda 5 kişi olarak yer almakta. Bu 5 kişinin 2, kadın 2 erken ve bir sendika üyesi olarak belirlemesi yerinde bir uygulama olacaktır. Asgari ücret gerçeği ile yaşamayı bilen kişilerin masada olması olumlu sonuçlar doğuracaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x