Probiyotik ve Antioksidan Deposu:Turşu Suyu ve Balın Muhteşem Buluşması…Lezzet mi, Şifa mı?

Turşu suyunu bal ile karıştırıp içersek neler olur?

Turşu suyunun faydaları nelerdir?

Turşu suyu, doğal bir sinek ısırığı ilacı olabilir. Eğer sivrisinek sizi ısırdıysa ve ısırılan yer oldukça kaşınıyorsa, bir miktar turşu suyu yeterli olacaktır. Bir parça pamuğu turşu suyuna bandırın, daha sonra ise bu pamuğu kaşınan bölgeye bastırın. Biraz sonra fark edeceksiniz ki kaşınma geçmiş olacak, ayrıca kaşınan yerdeki kızarıklık da azalacak. Belli aralıklarla uyguladığınız bu işlem, sivrisineklerin ısırıkları ile baş etmenizi oldukça kolaylaştıracak.

Spor salonlarından çıkmayan kişiler, spor sonrası kas krampları ve kas tutulmalarından rahatsızdır. Ancak spora başlamadan önce bir bardak turşu suyu, bu tür krampların ve tutulmaların önüne geçecektir. Kas krampları ve kas tutulmaların asıl nedeni, kasları çalıştırdığımızda sodyum ve potasyum kaybetmememiz. Kaybedilen bu sodyum ve potasyum, kas tutulmalarına ya da kas kramplarına neden olmaktadır. Spordan önce içeceğiniz bir bardak turşu suyu, kaybedeceğiniz sodyum ve potasyumun yerine konulmasını sağlayacaktır.

Bal, boğaz ağrılarını dindiren, oldukça şifalı bir besindir. Bu şifalı besinin turşu suyu ile tüketimi, insanlara birçok fayda sağlamaktadır. Turşu suyu ve bal karışımı, hem hastalıklardan bizi korurken hem de hasta olduğumuz sırada hastalıklarla savaşmaktadır. Turşu suyu ve bal karışımının en gözle görülür faydası, boğaz ağrılarını ve gribal enfeksiyonları geçirmek. Turşu suyunda sirke bulunur. Sirke, doğal bir antibiyotiktir. Bu yüzden turşu suyu içmek, gribal enfeksiyonların giderilmesinde vücuda destek vermektedir. Ayrıca bal ile karıştırıldığında, boğazdaki balgamı ve ağrıyı da almaktadır.

Turşu suyu ve bal probiyotik besinlerdir. Eğer turşu suyuna bal katıp içerseniz, sindirim sisteminizin çalışmasını sağlarsınız. Bu sayede kabızlık gibi sindirim sorunlarının önüne geçerken, kilo verme konusunda size yardımcı olur. Probiyotik besinler, bağırsakların daha hızlı ve daha verimli çalışmasını sağlamaktadır. Bu yüzden daha verimli çalışan bağırsaklar, kişide kilo kaybı yaşatır.

Turşu suyu ve bal karışımı düzenli olarak tüketilmelidir. Çünkü bu karışım, güne daha iyi ve daha enerjik başlamanızı sağlayacaktır. Eğer uyku düzeniniz bozulmuşsa, güne iyi başlayamazsınız. Okula veya işe giden kişiler sürekli erken kalktığı için uykusuz olmaktalar. Bir de bunun üzerine bozuk bir uyku düzeniniz varsa, hafta sonlarını tamamiyle uyku üzerine geçiriyorsunuzdur. Ancak akşam yemekten sonra içilen turşu suyu ve bal karışımı, uyku düzeninizi oluşturur. Bu sayede yeterince uyursunuz ve sabah kalktığınızda kendinizi daha enerjik hissedersiniz.

Bal, alerjik semptomların bastırılmasında bir numaradır. Özellikle alerjik astımı olan kişilerin turşu suyu ve bal karışımını tüketmesi, uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Balın içindeki mineraller, bu tür alerjik semptomların azalmasını sağlarken, turşu suyu da vücutta oluşan enfeksiyonların giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x