İlk dokuz ayda 45.5 milyon turist

Böylece, ziyaretçi sayısında yüzde 12.4’lük artış olduğunu kaydeden Bakan Ersoy, 2023 yılına ait ilk 9 aylık turizm verilerini değerlendirildiği toplantıda, “Önemli olan noktalardan biri de ortalama kalış süreleri, 2022’de ilk 9 ayda 10.1 geceleme vardı. Yıl ortalaması da 10.3 olarak gerçekleşmişti. 2023’de bu 9.5 geceleme ve yıl ortalaması da tahmini 9.8 geceleme olarak gerçekleşecek. Ortalama kalış sürelerinde bir önceki seneye göre azalış var. Bunu öncelikli sebebi ekonomik kriz ve pandemi sonrası yüksek enflasyonun tüm dünyada etkili olması sonucu turistlerin tatil sürelerini kısaltıyor olması” diye konuştu.

OVP’DE HEDEFİMİZ 55.6 MİLYAR DOLAR

Turizmde en önemli konunun kişi başı gecelik harcama fiyatları olduğunu söyleyen Bakan Ersoy, “2017 yılı sonunda Türkiye 65 ile kapatmıştı. Uyguladığımız politikalarla 2022 yılı sonunda 89 dolara kadar taşıdık. 2023 yılında, bu yıl birinci çeyrekte 85 dolar, ikinci çeyrekte 112 dolar, üçüncü çeyrekte 103 dolar ve son çeyrekte de tahmini olarak 96 dolar olmasını bekliyoruz. Yıl ortalamasını da 100 dolar olarak tamamlamayı bekliyoruz. Gelirlere baktığımız zaman ilk 9 ayda geçen sene 35 milyar doları gören Türkiye, 2023 yılı ilk 9 ayda 42 milyar dolar geliri yakaladı. Bu da yüzde 20.1’lik bir artış demektir. Yıl ortalamasına baktığımız zaman 46.5 milyar dolar ile 2022’yi kapatmıştık, bu sene 55.6 milyar dolar orta vadeli program hedefimiz. Orta vadeli program hedefimize uyumlu bir şekilde ilerlediğimizi gösteriyor” ifadelerini kullandı. 

AYASOFYA TURİSTLER İÇİN ÜCRETLİ OLACAK

Toplantıda Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin restorasyonu hakkında da bilgiler verdi. Bazı bölümlerinde restorasyonun devam ettiğini, o bölümlerin bitmesinin ardından diğer bölümlere geçileceğini söyleyen Bakan Ersoy, 15 Ocak itibarıyla ibadet için gerçekleştirilen ziyaretler ile turistik amaçlı girişlerin farklı noktalardan gerçekleşeceğini söyledi.

Türk vatandaşların ziyaretlerinde bir değişiklik olmayacağının altını çizen Ersoy, 15 Ocak itibarıyla yabancı ziyaretçilerin girişlerinin ücretli olacağını söyledi. Ayasofya Camisi ve bulunduğu meydanın UNESCO Kalıcı Miras Listesi’nde olduğunu söyleyen Bakan Ersoy, “Unesco’nun da tavsiyesi üzerine 15 Ocak 2024’ten itibaren ziyaretçi yönetim planı uygulamasına geçiyoruz. Uygulamayla birlikte ziyaret kalitesi ve güvenliği artmış olacak. Yoğunluk farklı güzergâhlara dağıtılarak yönetilecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x